Executive Board


The Northern Lights Council Executive Board is elected annually by the Council members at large and Chartered Organization Representatives. The Executive Board is the governing body of the council territory, empowered by the council body to act in its stead. It takes action to achieve the purposes of the local council. It establishes the council program, carries out resolutions, establishes and enforces policy and hires a Scout Executive, all according to guidelines of the Council Body.

Among its responsibilities are:

  • Exercises all powers of the council body between meetings of the council. This does not include authority to change or amend the articles of incorporation.
  • Approves the program and plans of various committees.
  • Selects and employs a council Scout Executive when a vacancy occurs.
  • Approves and administers a budget adequate to achieve the objectives of Scouting.
  • Coordinates and supports the work of districts in various phases of Council Program and works to build strong district organizations.
  • Raises the dollars necessary to carry out a full Scouting Program in the Council.

Executive Committee

Council President Tim Sayler
Council Commissioner Mike Briggs
Treasurer David Bergstrom
Vice-President Finance Steven Rufer
Vice-President Administration  
Vice-President District Operations Adj Gen Al Dohrmann
Vice-President Endowment Tim Tello
Vice-President Membership Mark Zimmerman
Vice-President Program Steve Shark
Vice-President Marketing Shawn Johnston
Immediate Past President David Sprynczynatyk
Member-at-Large Brad Ballweber
Member-at-Large Doug Restemayer
Member-at-Large Al Erickson
Legal Council John Boulger
Scout Executive/Secretary (non-voting member) Richard McCartney

 

Executive Board Members

Joel Arnason, Grand Forks * Kelvin Hullet, Bismarck Dale Sandstrom, Bismarck
Brad Ballweber, Bismarck Jon Jensen, Bismarck Tim Sayler, Fargo
David Bergstrom, Fargo Shawn Johnston, Fargo Ed Schafer, Fargo
John Boulger, Fargo * Levent Kilic, Dickinson * Rodney Scheel, Fergus Falls
Jim Blotsky, Fargo * Dave Lakefield, Minot Ron Schneider, Moorhead
Michael Briggs, Bismarck Julie Lawyer, Bismarck Steve Shark, Devils Lake
Cameron Carlson, Thief River Falls Mark Malmberg, Oakes Todd Simison, Detroit Lakes
Rex Carlson, Thief River Falls Larry Maslowski, Bismarck Steve Smith, Fargo
Norm Clark, Mandan Barry Medd, Grand Forks David Sprynczynatyk, Bismarck
Tim Cox, Bismarck * Todd Medd, Fargo Wayne Stenehjem, Bismarck
Adj Gen Al Dohrmann, Bismarck Lisa Meier, Bismarck Craig Strehlow, Fargo
Al Erickson, Fargo Dr. Thomas Mitzel, Dickinson Tim Tello, Bismarck
Richard Espeland, Bismarck * Mark Nelson, Grand Forks Jon Wanzek, Fargo
Steve Gander, East Grand Forks Richard Olson, Minot Barry Wilfahrt, Grand Forks
Dann Greenwood, Dickinson * Adrian Panther, Alexandria Dave Zaverol, Grand Forks
** Camden Larson, Grand Forks Kent Reierson, Williston Mark Zimmerman, Bismarck
Kathryn Hinds, Fargo Doug Restemayer, Fargo  
* Tim Horab, Williston Stephen Rufer, Fergus Falls  

 

* District Chairman and ** Order of the Arrow Lodge Chief (youth) are members of the Executive Board per person

 

Advisory Board Members

Frank Anderson, Fargo Trent Gerads, Moorhead Mark Nisbet, Fargo
Ryan Barth, Bismarck Pete Haddeland, Mahnomen Dave Ouradnik, Sun Lakes, AZ
Dr. Lance Bergstrom, Fargo Robert Hanna, Moorhead Dave Oehlke, Devils Lake
Dan Butler, Fargo Tom Hall, Moorhead Dan Olson, Bemidji
David Butler, Fargo Michael Haugen, Fargo Robert Wefald, Bismarck
Michael Brown, Grand Forks Loren Laugtug, Fergus Falls Kevin Wolf, Fargo
Dennis Elbert, Grand Forks Dr. Bruce Money, Fergus Falls Drew Wrigley, Bismarck
David Fihn, Detroit Lakes Deb Nelson, Dickinson  
     

Privacy Policy

Terms of Use

4200 19th Ave South
Fargo, ND 58103
(701) 293-5011