Districts

 

Led by Volunteers

Each district has a group of volunteer commissioner staff.

Untitled design (7)
 
Supported by Council Staff

Each district is supported by a Scouting professional.

LOCAL DISTRICT INFORMATION

FLICKERTAIL DISTRICT #1

Untitled design (6)

Jamestown, Valley City, and Lisbon area

 

Serving youth in Barnes, Dickey, Lamoure, Ransom, Sargent and Stutsman counties in southeast ND

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Vacant

 

District Commissioner: Dorreen Eckman

troop5555@yahoo.com  •  701.269.0060

 

District Executive: Scott Buchholz

scott.buchholz@scouting.org  •  402.570.6381

– DISTRICT MEETINGS –

 

District Leaders Meeting:

 

Atonement Lutheran Church (Jamestown)

7:00 PM  •  First Thursdays

LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review:

Please refer to Northern Sky District #5

PRAIRIE FIRE DISTRICT #2

Untitled design (6)

Alexandria, Fergus Falls, Perham, and Wahpeton area

 

Serving youth in Douglas, Grant, Otter Tail, Pope, Stevens, Swift, Traverse and Wilkin counties in west central MN and Richland county in ND

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: David Kent

davidkent@runestone.net  •  320.219.3422

 

District Commissioner: Mike Denke

micanden@yahoo.com  •  320.491.8381

 

District Executive: Brenda Thomson

brenda.thomson@scouting.org  •  320.760.5605

– DISTRICT MEETINGS –

 

Roundtable: Calvary Lutheran Church (Alexandria) & via Zoom

7:00 PM  •  First Thursdays

 

DUST Meeting: Calvary Lutheran Church (Alexandria) & via Zoom

6:00 PM  •  First Thursdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects (North): Alex Ohman  •  320.761.8290

Projects (South): Tim Gehring  •  320.760.7273

 

Boards of Review

Art Vinson  •  320.219.4509

 

NORTHERN SKY DISTRICT #5

Untitled design (6)

Fargo-Moorhead and Detroit Lakes area

 

Serving youth in Cass county in ND and Clay, Becker, Mahnomen, and Norman counties in MN

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Joel Vettel

joel.vettel@sanfordhealth.org

 

District Commissioner: Alan Dybing

alan.dybing@outlook.com  •  701.361.7521

 

District Director: Shaun Grover

shaun.grover@scouting.org  •  701.941.0733

– DISTRICT MEETINGS –

 

Roundtable:

Jon Wanzek Center for Scouting

7:00 PM  •  First Thursdays

 

DUST Meeting:

Jon Wanzek Center for Scouting

6:00 PM  •  First Thursdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

 

Projects & Boards of Review: Jamie Nettum

northernskyeagleboards@gmail.com

 

D5 Eagle Scout Details Here

 

LAKE AGASSIZ DISTRICT #8

Untitled design (6)

Grand Forks, Hillsboro, and Pembina area

 

Serving youth in Grand Forks, Pembina, Steele, Traill & Walsh counties in northeast ND

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Jennifer Hoffarth

jhoffarth1@gra.midco.net  •  218.779.8569 

 

District Commissioner: Casey Hoverson

casey@hoversonfarms.com  •  218.779.7725

 

District Executive: Tony Eichten

anthony.eichten@scouting.org  •  612.716.8207

– DISTRICT MEETINGS –

 

Roundtable:

Grand Forks Field Office

7:00 PM  •  First Thursdays

 

 

DUST Meeting:

Grand Forks Field Office

5:15 PM  •  First Thursdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review: Bobby Dusso

dusso@outlook.com  •  218.230.4325

 

MEADOWLARK DISTRICT #9

Untitled design (6)

Devils Lake, Carrington, Rugby, and Langdon area

 

Serving youth in Benson, Cavalier, Eddy, Foster, Griggs, Nelson, Pierce, Ramsey, Rolette, Towner and Wells counties in north central ND

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Mike Dunn

miked@constructionengineers.com

 

District Commissioner: Randi Anfinson

 ranfinson@gmail.com  •  701.351.8699

 

District Executive: Scott Buchholz

scott.buchholz@scouting.org  •  402.570.6381

– DISTRICT MEETINGS –

 

District Leaders Meeting:

 

Our Saviors Lutheran Church

(Devils Lake)

7:00 PM  •  Second Thursdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review:

Please refer to Lake Agassiz District #8

 

ROUGHRIDER DISTRICT #10

Untitled design (6)

Dickinson, Hettinger, and Bowman area

 

Serving youth in Adams, Billings, Bowman, Dunn, Golden Valley, Hettinger, Slope and Stark counties in southwest ND and Perkins county in SD

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Jeremy Berger

jberger@realsmart1.com •  701.260.4003

 

District Commissioner: Leslie Schrum

leslie@badlandstruckwash.com  •  701.590.1245

 

District Executive: Stephen Snowden

stephen.snowden@scouting.org • 513.518.0620

– DISTRICT MEETINGS –

 

District Leaders Meeting:

 

Dickinson Chamber

of Commerce

7:00 PM  •  Second Tuesdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review: Dan Claussen

dan.claussen@usda.gov  •  701.690.7207

 

TOMAHAWK DISTRICT #11

Untitled design (6)

Minot and Bottineau area

 

Serving youth in Bottineau, McHenry, McLean, Renville, Sheridan and Ward counties in north central ND

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Jonathan Rosenthal

 

District Commissioner: James Walker

lucerian2006@gmail.com  •  805.757.1744

 

Senior District Executive: Vacant

Please contact Thomas Huether

– DISTRICT MEETINGS –

 

Roundtable

(various locations)

7:00 PM  •  First Thursdays

 

DUST Meeting

(various locations)

6:00 PM  •  Second Thursdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review: James Walker

lucerian2006@gmail.com  •  805.757.1744

 

VOYAGEUR TRAILS DISTRICT #12

Untitled design (6)

Thief River Falls, Crookston, and Roseau area

 

Serving youth in Kittson, Marshall, Pennington, Polk, Red Lake, and Roseau counties in northwest MN

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Dave Beito

bbbbplpl-bsa@yahoo.com

 

District Commissioner: Cameron Carlson

cameronpcarlson@gmail.com  •  218.686.9174

 

District Executive: Hunter Bradley

hunter.bradley@scouting.org  •  775.391.9303

– DISTRICT MEETINGS –

 

Roundtable: TBA

 

DUST Meeting: TBA

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review: 

Please refer to Lake Agassiz District #8

 

FRONTIER TRAILS DISTRICT #13

Untitled design (6)

Bismarck-Mandan area

 

Serving youth in Burleigh, Emmons, Grant, Kidder, Logan, McIntosh, Mercer, Morton, Oliver and Sioux counties in south central ND and Corson county in SD

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Scott Zainhofsky

 

District Commissioner: Natasha Green

natashamariegreen2013@gmail.com  •  701.214.7004

 

District Executive: Jacob Taylor

jacob.taylor2@scouting.org  •  706.593.0286

– DISTRICT MEETINGS –

 

Roundtable:

Capital Credit Union Scout Center

(Bismarck)

 

7:00 PM  •  First Thursdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review: Keith Schmaltz

tufenuf2@hotmail.com  •  701.319.0439

 

GREAT PLAINS DISTRICT #14

Untitled design (6)

Williston, Stanley, Watford City, and Plentywood area

 

Serving youth in Burke, Divide, McKenzie, Mountrail and Williams counties in northwest ND and Daniels & Sheridan counties in northeast MT

– DISTRICT LEADERSHIP –

 

District Chair: Vacant

 

District Commissioner: Vacant

 

District Executive: Vacant

Please contact Thomas Huether

– DISTRICT MEETINGS –

 

 

DUST Meeting:

Great Plains Women’s Health Center (Williston)

 

7:30 PM  •  First Tuesdays

– LIFE TO EAGLE CONTACTS – 

 

Projects & Boards of Review: Misty Falcon

falconmisty@hotmail.com  •  701.774.0320