Districts

A district is a geographic subdivision of the council. There are seven districts within the Northern Lights Council.

Volunteer Led

Each has a group of volunteers known as the District Committee and Commissioner Staff.

Supported by Council Staff

Each district is supported by one or more Scouting professionals.

The Northern Lights Council includes all of North Dakota, 18 counties in Minnesota, and 2 counties each in Montana and South Dakota

District Event Information

For information about district activities and events, visit the Calendar or Events pages on this site.

Prairie Fire District #2

Serving youth in Wilkin, Otter Tail, Douglas, Pope, Stevens, Swift, Grant and Traverse counties in Minnesota and Richland County in North Dakota.

District Leadership

District Chair, Adrian Panther, (720) 308-4567

District Commissioner, Michael Denke, (320) 491-8381

District Executive, Brenda Thomson, (320) 760-5605

Field Director, Thomas Huether, (406) 780-0690

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

PO Box 1131, Alexandria, MN 56308

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: 1st Thursday of the month, 6:00 pm, locations:

    • Living Faith Church, 1224 N Baird Ave, Fergus Falls
    • Calvary Lutheran Church, 605 Douglas St, Alexandria

Roundtable: 1st Thursday of the month, 8:00 pm, locations:

    • Living Faith Church, 1224 N Baird Ave, Fergus Falls
    • Calvary Lutheran Church, 605 Douglas St, Alexandria
Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review (North) – Ivan Maas (701) 899-1087

Eagle Project Approvals (South) – Tim Gehring (320) 760-7273

Eagle Boards of Review (South) – Mike Henning (320) 491-9095

Northern Sky District #5

Serving youth in the North Dakota counties of Barnes, Cass, Dickey, Eddy, Foster, Griggs, LaMoure, Ransom, Sargent, Stutsman, Traill and the Minnesota counties of Clay, Becker, Mahnomen and Norman.

District Leadership

District Chair, Todd Medd, (701) 446-7697

District Commissioner, Jason Benson, (701) 412-6198

Senior District Executive, Shaun Grover, (701) 941-0733

District Executive, Ryan Hansen, (218) 770-7505

Field Director (East), Thomas Huether, (406) 780-0690

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

4200 19th Ave S, Fargo, ND 58103

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: Last Thursday of the month, 4:30 pm, Jon Wanzek Center for Scouting

Roundtable: 1st Thursday of the month at 7:00 pm, Jon Wanzek Center for Scouting.

Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review (North) – John Dockter

Lake Agassiz District #8

Serving youth in Pembina, Walsh, Grand Forks, Traill, Nelson, Ramsey, Towner & Cavalier counties in Northeast North Dakota and the counties of Polk, Marshall, Red Lake, Pennington, Kittson, and Roseau Counties in Northwestern Minnesota.

District Leadership

District Chair, Dave Bieto, (218-681-6127

District Commissioner, Thomas Henderson, (701) 775-6741

Asst. District Commissioner (East), Cameron Carlson, (218) 686-9174

Asst. District Commissioner (West), Steve Shark, (701) 866-2121

District Executive, Lane Schirado, (701) 552-0379

District Executive, Kira Krueger, (920) 763-3406

Field Director, Thomas Huether, (406) 780-0690

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

1701 Cherry Street, Grand Forks, ND 58201

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: date, time & location?

Roundtable: 1st Thursday of the month, 7:00 pm, location?

Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review – Robert Dusso, (218) 230-4325

Roughrider District #10

Serving youth in Dunn, Mercer, Billings; Golden Valley, Slope, Bowman; Stark, Hettinger, and Adams counties in Southwest North Dakota; also serving youth in Perkins County, South Dakota.

District Leadership

District Chair, Levent Kilic, (701) 300-1333

District Vice-Chair, Jeremy Berger, (701) 483-7075

District Commissioner, Paula Kleinsasser, (701) 590-9462

Director of Field Service, Rob Gilkerson, (701) 223-7204

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

3320 Hamilton Street, #1, Bismarck, ND 58503

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: Date, time & location?

Roundtable: 1st Thursday of the month, 7:00 pm, location?

Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review – need more information

Tomahawk District #11

Serving youth in the North Central counties of North Dakota including: Rolette, Bottineau, Renville, Burke, Mountrail, Ward, McHenry, Pierce, Benson, Mclean and Wells.

District Leadership

District Chair, Jonathan Rosenthal

District Commissioner, James Walker, (805) 757-1744

District Executive, Carleton Borden, (701) 566-0231

Director of Field Service, Rob Gilkerson, (701) 223-7204

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

615 S. Broadway Suite L7, Minot, ND 58701

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: 4th Thursday of the month, 6:00 pm, at various locations

Roundtable: 1st Thursday of the month, 7:00 pm, at various locations

Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review – Les Malnaa, (701) 720-6274

Frontier Trails District #13

Serving youth in the North Dakota counties of McLean, Sheridan, Oliver, Morton, Grant, Sioux, Burleigh, Emmons, Kidder, Logan and McIntosh.  Also serving Corson county in South Dakota.

District Leadership

District Chair, Chuck Erling, (701) 391-7955

District Commissioner, Karen Ziegler, (701) 258-5791

District Executive, Paul Maloney, (701) 220-7959

Director of Field Service, Rob Gilkerson, (701) 223-7204

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

33202 Hamilton Street #1, Bismarck, ND  58503

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: 1st Thursday of the month, 6:00 pm, at the Capital Credit Union Scout Center 

Roundtable: 1st Thursday of the month, 7:00 pm, Capital Credit Union Scout Center 

Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review – Keith Schmaltz, (701) 319-0439

Great Plains District #14

Serving youth in the Northwest North Dakota counties of Burke, Mountrail, McKenzie, Williams, and Divide.  Also serving the Northeast Montana counties of Sheridan, Daniels, and a portion of Roosevelt.

District Leadership

District Chair, Alex Vournas, (701) 770-8012

District Commissioner, Leland Tong, (701) 580-2021

Unit Service Executive, Audrey LaFave, (906) 291-0920

Director of Field Service, Rob Gilkerson, (701) 223-7204

Mailing Address, Facebook page & Email Newsletter

P.O. Box 4011, Williston, ND 58801

Like us on Facebook

Subscribe to our email newsletter

Meetings of the District

District Unit Service Team Meeting: 1st Tuesday of each month, 7:30 pm (CT), at Great Plains Women’s Health Center, Williston, ND

Roundtable: date, time & location?

Life to Eagle Process Contacts

Eagle Project Approvals and Boards of Review – Misty Falcon, (701) 774-0320